Ugrás a fő tartalomra

Amikor

azon törtem a fejem, hogy mit is írhatnék a Kifőztük karácsonyi különszámába, több fontos szempontom is volt. Olyat igyekeztem kitalálni, 
- amit bárki megvalósíthat, különösebb tehetség, tudás nélkül
- amihez csak olyan eszközökre van szükség, ami egy átlagos háztartásban fellelhető,
- ami kapcsolódik a karácsonyhoz, de nem csak ebben az időszakban lehet használni.

Mindezt ráadásul márciusban - akkor írtam a cikket - amikor már inkább járt a fejemben a tavasz, mint a téli ünnepek. Mit is lehetne. mit is, mit is...???

Megvan! A szoknya! A SZOKNYA.

Nálunk ünneplő ruhában szokás a szentestét tölteni. Akinek kis gyereke van. tudja, mennyit ér az ünneplő ruha. 3 órányi boldogságot. Mert elszakad, leeszi, és vajon tényleg azzal kell-e egy gyereknek a szentestét töltenie, hogy a ruhájára vigyáz, de akárhogy is, mindenképp kinövi jövőre.
Ezért a tavalyi karácsonyra én varrtam az ünneplő szoknyát. Fehéret, habosat, pörgőset, hosszút, amilyenről a kislányok álmodoznak. Olyat, ami együtt nő a gyerekkel, amit évekig tud hordani.
Amit évekig tudott volna hordani.
Másodszülöttem csak 4 hónapig hordta, de éjjel nappal. Tényleg, volt amikor abban aludt. És csúszdázott benne, és mászott fára, és ásott (hóolvadás után, a sárban, földig érő hófehér szoknyában!), és biciklizett, és görkorizott, és vízfestékezett. Déli alvásidőben az óvónéni és a dadus szárította a szoknyát, éjjel én. (Pedig amikor kitaláltam, eszembe sem jutott, hogy valaha is az lesz egy szoknyával kapcsolatban a legfontosabb kérdés, hogy milyen gyorsan szárad.)
Néhány hét leforgása alatt odáig jutottunk, hogy a szoknya elszakadt, elfeslett, szétfoszlott, elrongyolódott, elenyészett. Épp ezért képet nem is tudok mutatni róla. Ha kíváncsiak vagytok rá, nézzétek meg itt.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A meseszámok

is változnak. Mi még úgy tanultuk, hogy a leggyakoribb meseszámok a 3 (próba, királyfi, királylány), a 7 (sárkány feje) esetleg 9, 77 vagy 99 (szoba). De mostanában úgy tűnik, a 100-nak van mágikus, misztikus jelentése, az lett az új meseszám. Az épp aktuális miniszterelnök a hivatalba lépése után 100 nappal tart helyzetértékelést, az új főnök kér 100 napot, hogy kicsit legalább átlássa, mi folyik a birodalmában, az olimpia előtt 100 nappal ünnepséget rendeznek, és a post it (az a kis ragasztócsíkos jegyzetlap) is éppen 100 lapos. Ez már nem lehet véletlen. Nálunk meg néha akkora a várakozás, hogy a 4 emeletes várakozás tornyot nagyon kicsinek érezzük. Így hát felhoztam a pincéből egy használaton kívüli képkeretet, és ezt csináltam: A  post it et persze az üvegre ragasztottam, kívülről, minden reggel letépünk egy lapot a tömbről. Ezentúl a Ne irigykedj, csináld utánam! rovatban találjátok meg a könnyen, gyorsan, olcsón megvalósítható ötleteket.

Na, mi van a plafonon?

Tégla! Erről nem volt szó, ezt nekünk senki nem mondta, pedig ez tégla. Tégla betonban. Hívtuk is az építészt, de hirtelen, hogy helyzet van. Biztatott, hogy folytassuk a feltárást, előbb-utóbb csak találunk mást is a téglán és a betonon kívül. Ha a vakolatot verjük le, széltében terjeszkedünk, és sikerül elég nagy területen leverni, akkor találhatunk egy gerendát. Ha nagy területen nem látunk gerendára utaló jeleket, akkor próbáljunk a dolog mélyére  ásni  vésni, a téglás betonban egy vashálót kellene fellelni. Ez bizony tégla És megvaaaan! Akárhogy is nézem, itt egy gerenda! Újabb telefon az építésznek, eldicsekedtünk a gerendánkkal, ő is velünk örült egy kicsit, aztán szólt, hogy keresni kéne egy másik gerendát is, és lemérni, milyen távol vannak egymástól. És ha már úgyis méricskélünk, mérjük meg azt is, milyen szélesek a gerendák. Rajtunk ne múljon. Feltártunk 2 darab, 15 cm széles vasbeton gerendát egymástól 75 centiméterre. Az a kunko...

Mivel etetnek téged? 26.11

Megvolt az ovis karácsonyi ünnepség. Nem részletezem, nem volt sem jobb, sem rosszabb, mint szokott. Mire a gyerekek visszaértek a tornateremből, a csoportszobában várták őket az ajándékok. Persze a gyerekek azonnal nekiláttak bontogatni, én Másodszülöttemnek és a barinőjének segítettem. Amikor megláttam végre megértettem, mit rejt a csomag, a fejemben megszólalt (jó hangosan) a kedvenc moldvai csujogatásom:   Napvilág, holdvilág, megbolondult a világ!   Ezt nézzétek, mit kaptak a gyerekek az oviban a Jézuskától:     Egy babát, aki egy babakocsit tologat, amiben két kutya van ! Erre nevelik a gyerekeket???!!! Hogy édes kis kutyuskákat tologassanak babakocsiban???!!! Ja, az ovi pedagógiai programjában az szerepel, hogy a néphagyományok őrzésének kiemelt szerepe van. Nem azt várom, hogy kendert tiloljanak, de azért ne arra neveljék már őket, hogy az embergyerek helyét cuki kis kutyusokkal is ki lehet tölteni.   És ha ez még nem lenne elég, ...